Search

Majör Depresif Bozukluk: Hipotetik vaka analizi

Updated: Dec 17, 2018

Vaka: yaş: 27, erkek.

Gözlerini açtı ve düşünmeye başladı: Neden tekrar uyanmıştı ki? Zaman yine bin bir inat, geçmeyecekti. Halsizdi. Her sabah aynı işkenceyi yaşamaktan usanmıştı artık. Usanmaya bile hali yoktu. Yine akşamı etmek için türlü şeyler arayacaktı yine kendisini oyalayacaktı…

Hayat sanki donmuştu.

10 gündür duş almamıştı, evinde sıcak su olmasına ve terlediğini bilmesine rağmen. Üzerinde eski bir kazak vardı, değiştirmeyecekti. Kendisini yaşıyor gibi hissettiği birkaç an vardı, yemek yemek bunlardan biriydi. Ağzında bir tad varken, yaşıyor gibi hissediyordu. Onun dışındaysa bir buzlu cam arkasından bakıyor gibiydi hayata. Kısaca yaşamıyordu bir vakittir… Diğer insanlar yaşamaya devam ediyordu, yiyor, içiyor, gülüyor, kahkahalar atıyor ve bazen üzülüyorlardı da. Oysa onun, üzülmeye bile hali kalmamıştı. Arkadaşlarının tamamından kaçmak istiyor, en sevdiği insanların yüzlerini görmek bile istemiyordu. İçinde korkunç bir değersizlik duygusu vardı.

Yataktan kalkmak gerçek bir işkenceydi. Kendisini internete vermiş, izleyebileceği videoların karşısında ceset gibi oturarak gün geçiriyordu.

Çevresindekiler mütemadiyen ‘’Her şeyin var, neden mutlu değilsin? Seninki besbelli şımarıklık. Neyin var? Niye böylesin?’’ deyip duruyorken, o halini ve derdini hiç kimseye anlatamıyordu. Durumu ciddileşiyordu git gide.

Her gün aklına gelir olmuştu intihar, ölüp gitmek, çekip gitmek hayattan. Çevresindekiler için değerini düşünüyordu (zira kendisinin duyguları anestezikti ama onlar hissedebilirlerdi), çekip giderse eğer annesinin yaşayacağı hicranı…

Vazgeçiyordu her aklına gelişinde. Saniye, dakika, saatler dolduruyordu, her biri bin bir emekle dahi geçmek bilmez… Nihayet, son çare olarak bir gün bir psikoloğun kapısında buldu kendisini. Sende dediler, majör depresyon var. Psikolog, kendisini psikiyatr'a yönlendirdi, zira durum medikal tedavi gerektiriyordu. Ailesine seslendiler sonra, şu anda hareket etmesi 10 kat enerji ister, kendisinden bir şey beklemeyin.’’ Sevinmek karanlık bir gecede artık küçük anlarda nadiren ve saniyelik ışıldayan bir şimşek gibi, saniyenin belki 4te birinde yaşadığı bir haldi. Ama rahatlamıştı az da olsa. Halinden anlayan biri vardı. Artık birisi, onun gerçekten bir şeyinin olduğunun farkındaydı. Antidepresan tedavisi başlandı ve birkaç ay sonra düzeldi. Hayattan keyif alan, kendisini suçlu hissetmeyen, kolaylıkla duşa giren, mutsuz olsa bile kendisini yaşıyor gibi hisseden, normal haline döndü.

Beyinde salınımları bozulan seratonin, nöradrenalin, dopamin gibi hormonlar insanların yaşıyor oldukları hissini ellerinden alabilir.

İşte, böyle bir vakada problemin ta kendisi depresyondur. Çözümün ön koşulu da antidepresanlardır. Psikoterapi müdahaleleri, kişileri hafif düzeyli depresyonlardan kurtarabilir, ilişkilerdeki problemleri, kişiliklerdeki problemleri çözerek yol aldırabilir. Ama, majör depresyonun tedavisi beynin bozulan nörokimyasına direkt ve ciddi bir müdahale gerektirir.

İntihar oranı çok yüksek olan bu rahatsızlık, hafife alınmaya gelmez. Kendi ve çevremizdekiler için bu farkındalığı kazanmak güzel bir şey. Not: Psikolog ilaç yazamaz, ama gerekli bilgiye ve bilgi donanımına sahip olduğunda ilaç kullanması şart olan bir vakayı gayet güzel bir şekilde analiz ederek psikiyatr’a yönlendirebilir.


Bu gibi bir Majör depresyon vakası, sonrasında mani evresine girebilir (aşırı sevinç, aşırı coşku özgüven ve neşe dolu, depresyonun tam zıt hali bir durum). İki ihtimalden söz edebiliriz bu profilde.

a. İlacın etkisiyle oluşan geçici bir durumdur. Kişi kronik bipolar rahatsızlığına sahip değildir.

b. Kişide bipolar rahatsızlık vardır. Görülen ilk episod majör depresyon olmuştur.


Her iki durumda da psikiyatr müdahalesi ve KONTROLÜ şarttır. O yüzden antidepresan ile tedaviye alınan majör depresyon hastalarının yakından takip edilmesi gerekir.


Duruma adaptasyon geliştirmek ve onun haricindeki psikolojik problemler için psikolog / psikoterapi yardımı alınabilir.


Psikolojinize iyi bakın.

Psk. Esra Özbey


not: Bu vaka, klinik gözlemlerden yola çıkılarak, ancak herhangi bir vakanın hayat hikayesi alınmadan hipotetik olarak kurgulanmıştır.